İkinci el oto ile sıfır oto makası açıldı

Yeni yıla ÖTV artışıyla giren otomotiv sektörü, geçen yılın ortalarından itibaren mücadele ettiği kur ve kredi kullanımındaki sınırlandırımalar sebebiyle 2014’te ciddi bir daralma bekliyor. Sektör dernekleri ve marka temsilcilerinin açıkladığı en az yüzde 20’lik daralma beklentisi, otomotivcilei kara düşündürse de ikinci el pazarı için önemli bir fırsat anlamına geliyor.

2 milyonluk pazar

İkinci el otomotiv sektörünün yeni oyuncularından Otomol, farklı konsept anlayışı ve sunduğu avantajlarla dikkat çekmeyi başarıyor. Şirketin Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, Türkiye’de yeni araç pazarının ortalama 3 katı kadar ikinci el araç pazarı oluştuğunu söyledi. Son yıllarda ikinci el otomobil pazarının 2 milyon adede ulaştığını vurgulayan Denizaşan, “Böyle büyük bir pazar içinde çok az kurumsal hizmet veren firma var. Burdan yola çıkarak Mayıs 2013’te faaliyete açtığımız Otomol’le ikinci el araç sektöründe tüketiciye güven, sektöre daha yüksek kalite getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin en büyük kurumsal ikinci el araç alım-satım merkezini Merter’de kurduklarını belirten Denizaşan, sadece bu 24 bin metrekarelik showroom’da bile 300’ün üzerinde araç sergilendiğini kaydetti. Türkiye çapında şimdiden 7 noktada hizmet verir hale geldiklerine işaret eden Denizaşan, hazirana kadar 4 yeni yetkili satıcıyla daha hizmete başlayacaklarını ifade etti.

Tüketici tercihi değişiyor

Tüketicilerin 5 bin kilometrede bir aracı, 0 kilometre bir araçtan farklı görmediğini aktaran Denizaşan, şöyle devam etti: “Dolayısıyla düşük kilometre ikinci el araç almayı düşünürseniz, sıfır araç alımına göre daha üst segmentte bir aracı rahatlıkla tercih edebiliyorsunuz. Böylece ikinci el üst segment bir aracı minimum yüzde 15 ve orta segment bir aracı ise yaklaşık yüzde 7 daha uygun bir bütçeyle satın alabiliyorsunuz.”

Kokusu üzerinde araçları satıyoruz

İkin­ci el araç pa­za­rın­da mev­cut ta­le­bin ar­ta­ca­ğı­nı belirten Tuğ­rul De­ni­za­şan, “Sı­fır­da hem kur hem de ÖTV ar­tı­şı ne­de­ni-y­le ka­çı­nıl­maz ola­rak ge­len zam­lar, ikin­ci el oto­mo­bil­ler­le ara­da­ki ma­ka­sı iyi­ce aç­tı­ğı için tü­ke­ti­ci­le­rin bu yö­ne kay­ma­sı, bu ara­da da ay­nı ni­te­lik­te sı­fır bir oto­mo­bil alır gi­bi ay­nı gü­ven­ce­le­ri is­te­me­si pi­ya­sa­nın ge­nel tren­di ola­cak­tı­r” de­di.

De­ni­za­şan, şöy­le de­vam et­ti: “O­to­mol ola­rak dü­şük ki­lo­met­re­li araç­lar sat­ma­ya özen gös­ter­di­ği­miz için ta­bi­ri ca­iz­se tü­ke­ti­ci­le­re araç­la­rın için­de­ki ori­ji­nal ko­ku­su bi­le kay­bol­ma­mış ade­ta yep­ye­ni bir oto­mo­bi­li üs­te­lik çok da­ha eko­no­mik ko­şul­lar­la sa­tın al­ma­la­rı­nı sağ­la­ya­bi­li­yo­ruz.”

10 bin liraya kadar parça hizmeti var

Otomol’de garanti ve takas hizmetiyle araç satışı yaptıklarını hatırlatan Denizaşan, sistemi şöyle özetledi: “Aracın ekspertiz sonucunu ve fiyatını son teknoloji cihazlar yardımıyla alıyoruz. Böylece tramer ve servis kayıtlarıyla birlikte aracın geçmişini ve şu anki durumunu net bir şekilde ortaya koyabiliyoruz.

6 aylık Silver ve 12 aylık Gold Garanti motor, şanzıman ve elektrik sisteminin bazı unsurlarını kapsarken, 12 aylık Platinum’da buna ilave olarak çekiş sistemi, elektronik aksam, motor soğutma sistemi, turbo, klima kompresörü de sunuluyor. Hem yol yardımı hem de konaklama hizmetimiz var. Ayrıca garanti kapsamında araç fiyatının içinde 10 bin liraya kadar parça hizmeti aldığınızı dikkate alırsak, avantajın da fotoğrafı daha net ortaya çıkıyor.”

Lastikçiler kar mağduru

Türkiye genelinde bu yıl kış mevsiminde beklenilen karın yağmaması, lastik tamircilerine darbe vurdu. Lastikçilerle birlikte tüm sanayi esnafının da işlerinin geçen yıla oranla yüzde 50 düştüğü belirtildi. Lastikçilerin depoladığı kışlık lastikler ellerinde kalırken, kış mevsiminde daha yoğun olan bakım, onarım ve tamir işlerinin de geçen yıla oranla yüzde 50 azaldığı öne sürüldü. Gölbaşı Esnaflar Odası eski Başkanı Hulusi Gürpınar, kış mevsiminin lastikçileri ve sanayi esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, “Beklenen kar umarım mart ayında yağar da esnafla birlikte kurak bir kış geçiren çiftçilerimizin de yüzü güler” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s